poniedziałek, 29 grudnia 2014

Olej Kokosowy - olej na wszystko!

 

Olej kokosowy zwany też masłem bądź tłuszczem kokosowym jest otrzymywany poprzez tłoczenie i rozgrzanie twardego miąższu orzechów kokosowych. Ten lepszej jakości powinien być nierafinowany,  tłoczony na zimno, który pozostawiony jest jako naturalny, z typowym, kokosowym zapachem, przez co jest bardzo cennym, poszukiwanym i drogim produktem. Olej kokosowy w temperaturze poniżej 25°C przybiera stałą postać, która przypomina białe masło.

            Dlaczego olej kokosowy jest tak unikalnymi i wartościowym produktem?



 Olej kokosowy złożony jest z wielu średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych, nie wywierają żadnego wpływu na poziom cholesterolu człowieka. To dobroczynny olej, obniża ryzyko chorób serca, arteriosklerozy, a także cukrzycy.
Według badań regularne spożywanie oleju kokosowego przyczynia się do spadku wagi. Dowiedziono również, że olej kokosowy pomaga w absorpcji minerałów takich jak magnez i wapń, a co za tym idzie przyczynia się do wspierania układu kostnego, obniża ryzyko zachorowania na osteoporozę.

Co w oleju kokosowym jest tak fenomenalne?


Blisko połowę składu oleju kokosowego stanowi kwas laurynowy, który w naturze występuje jeszcze w dużych ilościach w mleku matki (dlatego tak świetnie wpływa na odporność dziecka). Kwas laurynowy nazywany jest naturalnym antybiotykiem, ma silne działanie antyseptyczne, antybakteryjne, antygrzybicze. Polecany jest przy zwalczaniu trądziku i wyprysków, nie zatyka porów i zapobiega powstawaniu zaskórników. Świetny przy wspomaganiu leczenia problemów i chorób skórnych takich jak atopowe zapalenie skóry, egzema, łuszczyca. Łagodzi świąd, ukąszenia owadów, nie podrażnia skóry dlatego można stosować go przy wysypkach nawet u niemowląt. Olej kokosowy dzięki zawartości kwasu laurynowego wspomaga leczenie drobnych ran, otarć skóry, można stosować go również przy poparzeniach słonecznych, a także przy zacięciach i podrażnieniach po goleniu i depilacji, łagodzi podrażnioną skórę ze skłonnością do powstawania zapalenia mieszka włosowego.

Olej kokosowy na skórę i włosy.
 
Olej kokosowy jest wspaniałą naturalną odżywką zawierającą trójglicerydy średniołańcuchowe, które w sposób naturalny łatwo wnikają w skórę, nawilżają ją. Polecany jest do pielęgnacji skóry suchej.
Olej kokosowy jest znakomitym emolientem. Nie tylko nawilża, ale i chroni skórę przed nadmierną utratą wilgoci. Natłuszcza skórę i zapobiega parowaniu wody z jej powierzchni. Ciekawe jest to, że jako naturalny emolient przyciąga wilgoć z otoczenia. Szybko się wchłania. Po zastosowaniu masła kokosowego skóra nie będzie tłusta, ale nawilżona, miękka i gładka, a na jej nawierzchni pozostawiony będzie lekki film. Jest odpowiedni dla wszystkich typów skóry. W oleju kokosowym zawarte jest wiele antyoksydantów oraz witamina E, dlatego opóźnia procesy starzenia. Wnikając w głąb naszej skóry zabija wolne rodniki, dzięki czemu kolagen i elastyna nie będą utleniane, a skóra stanie się jędrna i sprężysta.
Unikalne kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym mają bardzo niewielkie cząsteczki, przez co łatwo wnikają we włókna włosowe, głęboko nawilżają włosy od środka. Zaleca się stosowanie maseczek z oleju kokosowego, niewielką ilość nanieść na suche bądź mokre włosy na około godzinę przed ich umyciem, można zostawić na całą noc. Polecany jest również dla osób z problematyczną skórą głowy, m. in. łupież, świąd, a także grzybica i łojotok. Masaż skóry głowy olejem kokosowym nie tylko ją nawilży, ale i zadziałą antyseptycznie i antygrzybicznie.


 Do czego stosuję olej kokosowy?

Kiedyś oleju kokosowego używałam najczęściej na włosy, dzięki temu były dobrze nawilżone i zabezpieczone. Na kilka godzin przed myciem olej nakładam na długość włosa, później zmywam delikatnym szamponem. Bez spłukiwania używam jako odżywki na same końcówki, zabezpieczam wtedy włosy przed rozdwajaniem i niszczeniem. Olej kokosowy używam również jako balsamu do ciała, szybko się wchłania, pozostawia jedynie lekką poświatę na skórze. Smaruję nim też całą twarz i  usta, najczęściej w okresie jesieni i zimy by złagodzić pęknięcia, wysuszenia i spierzchnięcie wargi. Nigdy nie miałam problemu z trądzikiem, ale kiedy zaskoczy mnie jakiś wyprysk, nie traktuję go drogeryjnymi preparatami, a właśnie olejem kokosowym, który szybko wysuszy zmianę skórną i przyspiesza gojenie. Zdarza się, że po depilacji okolic bikini pojawiają się podrażnienia, zaczerwienienia i drobne krostki, by temu zapobiegać, zaraz po goleniu smaruję te miejsca moim niepowtarzalnym i fenomenalnym olejem kokosowym :)

Szczerze mogę polecić stosowanie oleju kokosowego każdemu, nie tylko kobietom, ale mężczyznom, olej ten nie podrażni nawet skóry niemowlęcia, może być stosowany jako naturalna oliwka. A przyszłym mamom świetnie spisze się przy pielęgnacji skóry w okolicach brzucha i piersi by zapobiegać powstawaniu rozstępów.

A Wy znacie ten olej, jakie jest jego zastosowanie u Was? :)

Pozdrawiam,
AL








1 komentarz: