piątek, 12 września 2014

Dobroczynne działanie ziół na włosy

Witam serdecznie!

Nie od dziś wiadomo, że zioła mają właściwości lecznicze. Regularne ich stosowanie może nam pomóc. Poniżej wymieniłam kilka ziół, które korzystnie wpływają na nasze włosy. Stosować można je od wewnątrz pijąc herbatki ziołowe, ale bardzo dobry wpływ mają również płukanki z ziołowego naparu oraz wcierki.
Ostatnio babcia pokazała mi książkę Marii Treben "Apteka Pana Boga" a w niej porady i praktyka stosowania ziół leczniczych.
Niestety w książce tej na temat włosów nie znalazłam zbyt wiele, pokrzywa, orzech włoski, tatarak zwyczajny. Poszukałam w Internecie jeszcze innych ziół, które mają dobry wpływ na włosy i śmiało mogę powiedzieć, że jest ich całkiem sporo!

Pokrzywa - na włosy świetnie działają pędy, liście a także korzenie tego ziółka. Pokrzywa wzmacnia włosy i zapobiega wypadaniu włosów, zagęszcza. Możemy pić napar z pokrzywy, ale zaleca się również mycie włosów jej wywarem. Szczególnie dobroczynne działanie ma nalewka pokrzywowa, którą wciera się w skórę głowy. Taką nalewkę można zrobić samemu w domu. Umytymi korzeniami pokrzywy napełniamy butelkę i zalewamy wódką żytnią. Szczelnie zamykamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 14 dni.

Tatarak zwyczajny -  przyspiesza wzrost włosów, zapobiega ich wypadaniu, działa przeciwłupieżowo i przeciwłojotokowo, wzmacnia włosy, a także pobudza ukrwienie skóry głowy, dotleniając przy tym cebulki włosowe. Tatarak najczęściej stosowany jest w formie płukanki do włosów, ja używam go jako składnika mojej ziołowej wcierki.

Korzeń łopianu - stymuluje wzrost włosów i hamuje ich wypadanie, wzmacnia cebulki i odżywia strukturę włosa. Stosowany często jako składnik ziołowych płukanek. Bardzo popularny jest też olej z korzenia łopianu, który wciera się w skalp.

Skrzyp polny - wzmacnia włosy i nadaje im blasku. Przyspiesza wzrost włosa i hamuje wypadanie oraz zapobiega powstawaniu łupieżu. Wywarem z tej rośliny można płukać włosy, świetne działanie ma również herbatka ze skrzypu.

Kozieradka - przyspiesza porost włosów i przeciwdziała wypadaniu. Najczęściej napar z kozieradki stosowany jest jako wcierka do włosów. Powoduje wysyp baby hair.

Bylica boże drzewko - regularne stosowanie płukanki z tej rośliny przyspiesza porost włosów i wzmacnia je. Ponadto działa przeciwłupieżowo, przeciwzapalnie, łagodzi podrażnienia i odświeża włosy oraz skalp.

Rozmaryn - poprawia ukrwienie skóry głowy, pobudza wzrost włosów i je wzmacnia. Płukanki z rozmarynu nadają blasku i puszystości włosom, a także może przyciemnić włosy. Ponadto działa oczyszczająco i przeciwłupieżowo.

Liść orzecha włoskiego - stosowanie płukanki z wywaru z liści orzecha włoskiego hamuje wypadanie włosów. Wygładza włosy, przyciemnia i poprawia skręt. Podobno jest doskonałym środkiem przy zwalczaniu wszy.

Rumianek - działa przeciwzapalnie, łagodzi swędzenie i inne podrażnienia, wzmacnia włosy. Uwaga, płukanki z rumianku mogą rozjaśnić włosy.

Nasturcja - przyspiesza wzrost włosa

Kocimiętka - łagodzi podrażnienia i świąd, przyspiesza wzrost włosów.

Szałwia - stymuluje wzrost włosów, działa przeciwzapalnie,  a stosowanie płukanek może przyciemnić włosy.

Chmiel - wzmacnia włosy, przeciwdziała wypadaniu, działa przeciwzapalnie.

Lawenda - działa przeciwzapalnie i przeciwłojotokowo, pobudza krążenie.

Ja osobiście piję skrzyp polny i pokrzywę. Najczęściej po jednej torebce pokrzywy i skrzypu zalewam gorącą wodą, zaparzam i  spożywam  tak przygotowaną herbatkę. Wpadłam również na pomysł wykonania wcierki, która wzmocni i przyspieszy porost moich włosów.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz